Buradasınız: Ana sayfa - A Kalite Şehir, Sanat ve Tatil Rehberi - Evinin önüne köprü yaptı

Evinin önüne köprü yaptı

Trabzon’da yaşayan 80 yaşındaki Ali Yılmaz, köydeki evinin önüne kendi imkanlarıyla 25 ton ağırlığında yük taşınabilen bir asma köprü yaptı.
Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Mataracı Köyü’nde 25 yıl önce evinin önüne kendi imkanlarıyla asma köprü yapan 80 yaşındaki Ali Yılmaz, köprüden 25 ton ağırlığında yük taşınabileceğini söylüyor.
Hiçbir proje olmadan tamamen kendi tasarımı ile köprüyü inşa ettiğini belirten Yılmaz, köprünün İstanbul Boğaz Köprüsü kadar güvenli ve kuvvetli olduğunu söylüyor.
"HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEMEK LAZIM"
Her şeyi devletten beklememek gerektiğini belirten Yılmaz, "Köprüyü 1993 yılında hepsini kendi imkanlarımla yaptım. Boyu 29.5 metre. Fiyatına gelecek olursa bugünkü maliyetiyle 20-25 bin TL buldu. Köprüde 10 tane halat var. 4’ü altta, 3’ü sağ tarafta 3’ü de sol tarafta.
ÜZERİNDEN ÇOK RAHATLIKLA 20-30 TON GEÇER
Hiçbir yerden ne proje ne de mühendislik örneği almadım. Benim mesleğim şoförlük ve tamircilik. Ancak bu işleri çok iyi biliyorum. Köprüden geçerken sallanmasının hiçbir önemi yok. Evimi yaparken üzerinden büyük makine geçti. Üzerinden çok rahatlıkla 20-30 ton geçer. Köprüyü yaparken önce bana izin vermemiştiler, eğer izin verseydiler çok daha güçlüsünü yapardım. Yani benim yaptığım Köprü İstanbul Boğaz Köprüsü kadar kuvvetli ve sağlam. Köprünün en önemli olan yeri kafalardır yani bağlantılarıdır.
"DÜNYADA YAPILMAYACAK ŞEY YOKTUR"
Dünyada yapılmayacak bir şey yoktur, yeter ki kafayı biraz kullanalım. Bu köprüyle ilgili gelip benden bilgi alanlar oldu" dedi.

Comments are closed.